iran-rezerv

استخر و رعایت اصول بهداشتی آن


شنا کردن اصول و مراقبت های مورد نیاز خود را می طلبد که بهتر است قبل و بعد از شنا کردن اصول بهداشتی را در نظر بگیرید تا دچار بیماری های عفونی نشوید.

بدون شک شنا یکی از تفریح‌های لذت بخش است که طرفداران زیادی هم دارد. در این میان کم نیستند افرادی که بخش مهمی از اوقات فراغتشان را به بهانه ورزش یا سرگرمی در استخرها می‌گذرانند. این در حالی است که با افزایش شناگران آماتور و حرفه‌ای در استخرها، تعداد مراجعه‌کنندگان به متخصصان زنان، پوست و مو و … بیشتر می‌شود تا بیماری‌های به‌ اصطلاح استخری خود را درمان کنند. یکی از مهم‌ترین این بیماری‌ها عفونت‌های قارچی است. عفونت‌، بیماری‌ای است که از طریق استخر منتقل می‌شود و راه انتقال هم معمولا از طریق راه رفتن بدون دمپایی روی سطوح مرطوب و لبه استخر است. مثلا اگر فردی که در ناحیه پا دچار عفونت قارچی است با پای برهنه کنار استخر راه برود و پای فرد دیگری پس از او با آن محل تماس پیدا کند، شخص به این عفونت قارچی مبتلا می‌شود.

شرط اولیه انتقال این بیماری، مرطوب بودن سطوح است با این حساب حتی دمپایی‌ها و دیگر وسایل استخر ممکن است آلوده به عفونت‌های قارچی باشد. بنابراین حتما باید در محیط‌های مرطوب و از همه مهم‌تر استخر دمپایی‌ها را در حوضچه کلر حداقل به مدت 15 ثانیه ضدعفونی کنید.

استفاده مشترک از وسایل استخر ممنوع!

برای تمیز نگهداشتن آب استخرها پیش از ورود به استخر و پس از خارج شدن از آن، باید بدن و موهایتان را با مواد شوینده مناسب تمیز کنید، اما نباید این کار را به خانه موکول کرد. در عین حال، برای پیشگیری از بیماری‌های قارچی باید پس از خارج شدن از استخر و شست‌وشوی کامل، بدن با حوله تمیز کاملا خشک شود چون وجود رطوبت روی پوست محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها و عفونت‌های قارچی فراهم می‌کند.

همچنین برای جلوگیری از ایجاد این عفونت‌ها یکی از نکات بسیار مهم، انتخاب استخری است که تمام اصول بهداشتی را رعایت کند. در واقع استخرهای بهداشتی استاندارد، سیستم آبرسانی مستمر دارند؛ یعنی آب آنها به‌ صورت سیکل‌وار در جریان است و ورودی و خروجی دارد و سرریز می‌شود. در این استخرها کلر‌زنی هم به‌طور اتوماتیک انجام می‌شود. البته شما هم باید به بهداشت فردی توجه ویژه داشته باشید. به اشتراک گذاشتن وسایل استخر مثل حوله، دمپایی، شانه، کلاه و عینک شنا حتی با نزدیک ترین افراد خانواده یا دوستانتان می‌تواند به انتقال عفونت‌های قارچی منجر شود.برای اشتراک گذاری این مطلب بر روی شبکه اجتماعی مورد نظر خود کلیک کنید .


نظرات در مورد پست استخر و رعایت اصول بهداشتی آن

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است . اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید